Eesti ingerisoomlaste XXVI laulu- ja tantsupidu Esile tõstetud
- Kirjutas Heli Tamme
Sellel 18. juuni hommikul ärgates oli esimene mõte: Mitä helvetti sää (mis kuradi ilm)! Olime ju alustamas sõitu Narva, kus toimus Eesti Ingerisoomlaste XXVI laulu- ja tantsupidu. Taevas oli lauspilves, vihma sadas nagu ämbrist ja kergemakaalulisi võis tuul õhku tõsta. Aga öeldakse et pole halba ilma, on vaid halb riietus. Sellest mõttest ajendatuna sai kohver pakitud ja kokkulepitud ajaks kogunetud. Meie alati abivalmis bussijuht ja kooriliige Heiki aitas kõik kohvrid, kotid, lipud ja plakatid jms. pagasiruumi sättida ja sõit Narva poole võis alata. Pisut kurvastasime, et paljud „Säveli“ lauljad ja „Kielo“ tantsijad ei saanud meiega kaasa tulla, kuna selleaastane laulu- ja tantsupeo toimumise aeg langes kokku paljude koolide lõpuaktuste ajaga.
250km sõitu ja piirilinn Narva võttis meid vastu tormituulega. Tänavad olid täis murdunud puid ja oksi. Õnneks vihmasadu oli lakanud. Meie ööbimiskohaks oli Narva Kunstikooli väikene saal, kuhu end sõbralikult külg külje kõrvale mahutasime.
Lõkkeõhtu toimus ajaloolise Narva Hermanni linnuse põhjaõues. Osalejatele pakuti sooja suppi ja pirukat. Soovijad said osaleda saapaheite võistlusel ja pärituulega lendasid saapad üsna kaugele.
Kui õhtujahedus puges põue, oli aeg minna ööbimiskohta, et järgmise päeva peaürituseks valmistuda.
On saanud traditsiooniks et iga-aastane Ingeri laulupidu lõpetab ka „Säveli“ hooaja. Olles kõik koos ja lauldes Eha kitarri saatel tundsime ennast taas ühise perena.
Peopäeva hommik tervitas meid taas tugeva vihmasajuga. Vihmakeebid ja –varjud olid vältimatud aksessuaarid.
Laulu- ja tantsupidu algas jumalateenistusega TÜ Narva Kolledži peahoones. Sellele järgnes rongkäik Narva raekoja juurest linnusesse. Kõik lauljad kogunesid lavale ning „Maamme“ ja „Nouse Inkeri“ ühendkooride esituses avasid Eesti Ingerisoomalste XXVI laulu- ja tantsupeo. Ja nagu võluväel lõppes vihmasadu ning päike ilmus pilve tagant välja.
Järgnesid ava- ja tervituskõned. Tervitajaid oli lähemalt ja kaugemalt, kõnesid oli lühemaid ja pikemaid. Tervitustele järgnes autasustamine. Tunnustati tublimaid, kes oma tegevusega on aidanud kaasa Eesti Ingerisoomlaste Liidu ja Ingeri kultuuriseltside tegevusele. Kõige kõrgema autasu – Eesti Ingerisoomlaste liidu rinnamärgi pälvisid ka laulukoori Heli ja tantsurühma Vaike.
Autasustamisele järgnes kontsert ühendkooride lauludega. Seejärel said oma esinemisjärje kõikide seltside lauljad ja tantsijad. Külaliskollektiive oli tulnud Karjalast, Peterburist, Sosnovõi Borist, Helsinkist, Turust ja väliseestlaste folkloorirühm Neevo.
Laulupeo lõpetuseks ühendkooride „Se lentää mesipuu puoleen“ meeldis kõigile nii väga, et laul tuli kordamisele.
Nagu peo lõpul kombeks – tänati kõiki juhendajaid väikese meenega.
Iga laulu- ja tantsupeo lõpp on pisut kurvavõitu. Samas teades, et järgmisel aastal kohtume taas, toob sädeme uuesti silmisse, lauluviisi suule ja tantsusammud jalgadesse.
Ensi vuonna tapaamme Tartossa!
Tekst Hiie Koiksaar /Säveli laulja
Foto Silvi Paagel /Säveli laulja
Meenutusi laulupeost Arved Kesalt (Säveli laulja staaži 1,5 aastat)
Uskumatu, mida võib teha laululust ja rõõmus laulurahvas: laulsime ilma ilusaks. Olin üldse esimest korda Narvas ja muljed on vägevad. Vaatamata tuule ja vihmale oli kõik väga ilus. Nagu ka Toni rongkäigus ütles, et pange vihmavarjud kokku ja ilm läheb ilusaks. Nii ka läks. Sain ka esimest korda saabast visata ja ei läinudki pahasti, teine koht. Muidugi tuleb kiita ka meie bussijuht Heikit, sujuvalt sinna ja tagasi. Kohe näha, et proff. Ei saa ka mainimata jätta Vallit, alati naeratav ja kraps, jätab varju ka nooremad dirigendid. Sellised kooosviibimised näitavadki, milline on meie Säveli jõud: laulutahe
Narva laulu- ja tantsupeost saab lugeda ka etnoweb.ee http://etnoweb.ee/Events.aspx?id=a7eec28a-25d2-4d71-98cb-d328e319b6ee&type=Article