Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/np1953/public_html/templates/gk_publisher/lib/framework/helper.layout.php on line 115

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/np1953/public_html/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

21. mail toimub Tartus Ingerisoome ja udmurdi pärimuskultuuri koolitus Esile tõstetud

Eesti Ingerisoomlaste Liidul on hea meel tead anda järgmisest üritusest, kuhu kõik huvilised on väga oodatud!

 

Ingerisoome ja udmurdi pärimuskultuuri koolitus

 Millal? 21. mail 2016 

Kus? Tartu Maarja Koolis (Puiestee 126, Tartu) 

Kellele? Koolitusele on oodatud nii eesti kui teiste rahvuste pärimuskultuuri huvilised perede ja sõpradega.

 PÄEVAKAVA
Teemasid illustreerivad filmi- ja muusikanäited.

 11.00 – 12.15 Ingerisoome pulmadest. Taisto Raudalainen  (ajakirja „Inkeri“ toimetaja, teadlane).
Kultuuriuurijad on kirjeldanud elu üleminekurituaale kui kriisiületust, kus inimene läheb alla „surma valda”, viibib mõnda aega otsekui läviseisundis ja „tõuseb üles” uues rollis ning uue staatusega. Pulmakombestiku kaudu juhatati noorpaar nõndanimetatud abielurahva hulka – noorik sai perenaiseks, varsti pereemaks, mees aga peremeheks ja -isaks. Mõrsja lahkus lõplikult isakodust ja pidi kohanema uue eluümbrusega. Ingeris - nagu Eestiski - peeti kõikjal laulupulmi, püüame koos mõned lauluviisid ka üles võtta.

 12.30 – 13.45 Ülevaade traditsiooniliste udmurdi rahvariietest. Elena Kirt (Udmurdi ühing “Ošmes”)
Udmurtide rahvariiete lahutamatuks osaks on igasugused metallist kaunistused:  kaelakaunistused, mis olid tehtud rahamüntidest, kaelakeed, käekeed, kõrvarõngad ja juuksekaunistused. Koolitusel räägime udmurdi rahvariiete värvide valikust, mustritest ja nende tähendusest. Vaatame, mille poolest erinevad lõuna ja põhja udmurtide rahvariided.

 Kohvipaus  13.45 – 14.15

 14.15 – 15.30 Kihlumine maailmaga: vastsündinu - ja surnu pulmad traditsioonilises udmurdi kultuuris. Nikolai Anisimov (Udmurdi ühing “Jumšangur”)
Pulmad traditsioonilises udmurdi kultuuris on kesksel kohal ja omavad suurt rolli ülemineku rituaalides. Vastsündinule tehakse sümboolsed pulmad, surnu saadetakse teise maailma rikkalikku pulmakombestikuga.  Arutame ja selgitame udmurdi esivanemate tarkust ja saladust kommete järgimisel.

 16.00 – 18.00 Pärimuspidu: udmurdi ja ingerisoome tantsud - eestvedajad „Jumšangur“ ja „Röntyskä“.

 Koolitus on õppemaksuta! 

FB event: https://www.facebook.com/events/1275288462485495/

Toetavad: Kultuuriministeerium, Eestimaa Rahvuste Ühendus, Eesti Regionaal- ja Vähemuskeelte Liit

Jäta kommentaar

tagasi ülest